festival DL

2 posádky, aneb jak to všechno začalo

Když nás v roce 2017 požádali naši přátelé z Bruntálu, zda bychom jim pomohli složit posádku pro závody dračích lodí na Slezské Hartě, přihlásilo se dvanáct členů našeho MS ODS Bílovec, že to zkusí. Vůbec jsme netušili co to obnáší, že posádka má 22 členů, že loď unese maximálně 2000 kg, že je docela vratká a na levoboku i pravoboku by měla být stejná váha.

Prvně jsme se sešli na tréninku až den před závodem a nějak jsme se na loď naskládali. K našemu příjemnému překvapení jsme na závodech obsadili 22 místo z šedesáti přihlášených posádek a rozhodli jsme se, že se této skvělé akce zúčastníme i v příštím roce.

Od roku 2018 již máme posádku složenou pouze z Bílovečáků a jednoho kamaráda z Pustějova. Někteří, řekněme méně informovaní spoluobčané, o nás šíří nesmysly, že to se nám to jezdí po závodech za peníze daňových poplatníků a podobně. Není to pravda. Dračí lodě jsou poměrně nákladný sport a členové posádky se každoročně na náklady skládají. Nikdy jsme nežádali město, kraj ani ODS o nějaký příspěvek, nebo grant. Každý přispívá dle svých finančních možností a jelikož nám největšími částkami přispívá člen naší posádky, bílovecký pekař Tonda Illík, tak jsme naši posádku nazvali „KELTŠTÍ PEKAŘI“.

Zlomovým rokem pro nás byl rok 2021. To nás již v posádce na Slezské hartě bylo 36, tudíž jsme na závodech mohli půjčit několik našich pádlařů spřáteleným posádkám a na závodech jsme obsadili neuvěřitelné šesté místo. To byl impuls, abychom si pořídili vlastní, i když starší loď a začali jsme trénovat.

V průběhu roku jsme zjistili, že se počet členů naši posádky „rozrostl“ na 47, že máme dvanáct báječných žen a rozhodli jsme se, že na závody přihlásíme hned dvě posádky. Jen tak mimochodem , třináct členů posádky „Keltských pekařů“ najdete na kandidátní listině ODS pro komunální volby v letošním roce.

V našem tzv „Áčku“ startovali ti mladší, perspektivní, převážně členové MS ODS a hned v druhé rozjížďce na 200 metrů si vytvořili časem 55,42 osobní rekord. V součtu časů z rozjížděk jsme skončili pátí, dvě desetiny vteřiny od postupu do velkého finále. Jeli jsme tak zvané malé finále o páté až osmé místo a právě tato rozhodující jízda se nám povedla nejméně. Nutno podotknout, že jsme byli jedinou posádkou, která měla na lodi hned šest žen. Ty jsou sice skvělé, ale holt chlapi mívají větší sílu. Hrdí můžeme být i na naše „Céčko, od slova Celtic – kelt“. V posádce startovali veteráni, kteří byli doplněni úplnými nováčky a přesto dokázali dojet na třicátém místě, přičemž po rozjížďkách byli 28.

Domnívám se, že obě naše posádky na závodech velmi dobře reprezentují město Bílovec a velice nás těší, že nás každoročně jezdí na Hartu povzbuzovat hodně našich spoluobčanů.

Pro občany našeho města jsme uspořádali už 3 akce na bílovecké přehradě. Při veřejných trénincích vozíme na naši lodi maminky s dětmi a možnosti vyzkoušet si pádlování na dračí lodi dostávají všichni zájemci a je jich opravdu hodně. Jsem moc rád, že všichni stávající členové obou našich posádek chtějí pokračovat i v příštím roce a to již víme o dvou dalších , vážných zájemcích, kteří se k nám chtějí přidat.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat paní Marii Neuwirtové, která nám svou ochotou a vstřícností velice pomáhá a také drtivé většině bíloveckých rybářů, kteří chápou, že přehrada není jen jejich a že šest tréninků v roce, tedy zhruba dvacet hodin, kdy jsou jejich možnosti rybařit omezeny, není tak hodně.

Vít Gola , zakládající člen Keltských pekařů a kapitán „céčka“

BONUS

Pusťte si video ze závodu na 200 m